13.06.2014 o 21:52

Kopiowanie lub przenoszenie bazy danych, tabeli lub rekordów MySQL z jednego serwera na drugi

Hej.

Dzisiaj chciałbym pokazać wam w jaki sposób skopiować lub przenieść bazę, tabelę lub rekordy z tabeli do tabeli przy pomocy DirectAdmin i phpMyAdmin.

Kopiowanie i przenoszenie bazy danych MySQL:

Sposób I - DirectAdmin
Z tego co widziałem na tych wersjach DirectAdmin na których są obsługiwane moje serwery nie ma funkcji "kopiuj", ale jest na to prosty sposób. Po zalogowaniu się do DirectAdmin, wybieramy obojętnie którą domenę, następnie wybieramy "Zarządzanie MySQL" (w drugiej kolumnie).

Tutaj znajduje się lista wszystkich baz danych na naszym serwerze. Jak widać nigdzie nie ma funkcji "kopiuj", dlatego musimy zrobić to w inny sposób. Przy każdej nazwie bazy danych, po prawej stronie jest funkcja "Pobierz", klikamy ją i zapisujemy bazę na komputerze. Zapisuje nam w formacie .gz. Jeśli mamy WinRARa, to będzie ten plik widoczny z ikonką WinRARa.

Następnie przechodzimy z powrotem do panelu DirectAdmin, do "Zarządzanie MySQL" i tworzymy nową bazę danych z taką nazwą jaką ma mieć wgrywana kopia na serwerze.

Po utworzeniu, przechodzimy  z powrotem do listy wszystkich baz danych. Na samym dole mamy sekcję "Wgraj backup bazy danych (.gz)". Z rozwijanej listy wybieramy bazę danych, która przed chwilą utworzyliśmy i do której chcemy wgrać kopie.Klikamy "Przeglądaj..." i z komputera wybieramy folder .gz z bazą, którą wcześniej zapisywaliśmy na komputerze. I klikamy przycisk "Wgraj backup". I na tym kończy się kopiowanie bazy danych.

Sposób II - phpMyAdmin
Logujemy się do phpMyAdmin wpisując nazwę bazy i hasło. Po zalogowaniu wchodzimy w zakładkę "Export". Wybieramy format zapisu do SQL i klikamy "Wykonaj".Po zapisaniu bazy na komputerze, klikamy na nią prawym klawiszem myszy i wybieramy opcję "Dodaj do archiwum..." (musisz posiadać program WinRAR). Wybieramy format archiwum ZIP i klikamy "OK". Utworzy nam plik o formacie .zip.

Po wylogowaniu się z phpMyAdmin, tworzymy nową bazę danych w taki sposób jak opisałem w "Sposób I - DirectAdmin". Logujemy się do utworzonej bazy, po lewej stronie wybieramy naszą bazę [1]. Wchodzimy w zakładkę "Import". Domyślnie powinny być takie ustawienia jak na zdjęciu poniżej:Klikamy na przycisk "Przeglądaj...", na komputerze wybieramy utworzony plik .zip i klikamy "Wykonaj".

[1] - jeśli tego nie zrobimy, przy wrzucaniu kopi z powrotem do bazy wyrzuci nam błąd "#1046 - No database selected".

Kopiowanie i przenoszenie tabeli:
Robi się to na takiej samej zasadzie jak kopiowanie i przenoszenie całej bazy - patrz "Sposób I - DirectAdmin".

Kopiowanie i przenoszenie rekordów z tabeli do tabeli:
Jest identycznie jak kopiowanie tabel z tym, że musimy pamiętać o tym, że po wybraniu bazy danych w lewej kolumnie, musimy wybrać nazwę tabeli z której Exportujemy lub do której Importujemy rekordy.


Troszkę się rozpisałem, ale mam nadzieje, że komuś pomogłem :)
Pozdrawiam
DraG

Komentarze
drx (26.08.2014 o 23:00)
no ok, a da się jakoś zwiększyć w phpMyAdminie dopuszczalny rozmiar przesyłanego pliku? Próbowałem w pliku php.ini ustawić powyżej 10MB, np. na 20, lecz ciągle wyświetla mi się, że maximum to 8MB
DraG (03.09.2014 o 0:45)
Raczej to jest ustawione z góry w firmie hostingowej i to z nią musisz na ten temat rozmawiać.
© 2010 - 2018 - Karol Drąg
Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka plików cookies