21.02.2016 o 18:54

Podstawowy zestaw programów dla zwykłego użytkownika

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, który dopiero zaczyna swoją przygodę z komputerem oraz internetem, to powinieneś mieć kilka podstawowych programów, które na pewno Ci się przydadzą.

Na początek, po pierwszym uruchomieniu potrzebujemy program, który będzie chronił nasz komputer od wirusów, zwany antywirusem.

Antywirus

Służy do ochrony komputera przed zagrożeniem różnych złośliwych programów, tzw. wirusów. Tych z internetu (np. strony internetowe lub pobierane pliki), jak i urządzeń przechowujących dane (np. płyty CD / DVD, karty pamięci, pendrive). Moim zdaniem najlepszym i najtańszym antywirusem jest Avast Free Antyvirus.

Po zainstalowaniu warto, go „zarejestrować”, jak to zrobić pisałem w artykule Antyvirus Avast na rok za darmo, a nie tylko na 30 dni. Spokojnie, nie podajesz swoich danych osobowych. Fajne jest też to że Avast często robi różne promocje i można kupić bardzo tanio wersję rozszerzoną programu. Ja z racji tego, że posiadam już długo ten program, to mam możliwość zakupienia rozszerzonej wersji za 29 zł na rok. Super sprawa prawda? Ale myślę, że jak nie ma potrzeby to nie trzeba instalować.

Przeglądarka internetowa

Na drugim miejscu warto zainstalować przeglądarkę internetową. Przeglądarka internetowa służy do przeglądania stron internetowych. Warto ściągnąć przeglądarkę Mozilla Firefox, bądź Google Chrome. Osobiście polecam Firefox-a.

Adobe Flash Player
Program potrzebny do odtwarzania filmów np. na YouTube, to Adobe Flash Player, więc można rzec, że jest to potrzebny program.

Adobe Acrobat Reader

Również program Adobe Acrobat Reader firmy Adobe, także przydatny. Służy on do obsługi plików PDF. Są to pliki dokumentów, np. wzory różnych umów, książki elektroniczne, bądź jakieś poradniki.

LibreOffice

Program LibreOffice, to pakiet programów służących do tworzenia, edycji oraz przeglądania plików Word (typu pliki tekstowe np. .doc, .docx), Excel (arkusze kalkulacyjne, tabelki), PowerPoint (prezentacje) i inne opcje (ale inne opcje dla zwykłego użytkownika nie są potrzebne).

WinRAR

Program WinRAR służy do tworzenia, otwierania i wypakowania paczek plików z rozszerzeniem .rar oraz .zip. Pisałem o tym programie kilka słów w artykule Tworzenie paczki archiwalnej za pomocą WinRAR.

VLC

Program służy do otwierania filmów różnego rodzaju formatów na komputerze, czyli VLC. Zaletą tego programu jest, to że otwiera wiele rozszerzeń plików w porównaniu do konkurencyjnych programów.

Winamp

Program Winamp służy do otwierania plików dźwiękowych, czyli muzyki różnego formatu. Można również tworzyć i zapisywać playlisty swoich ulubionych piosenek. Taką samą funkcję posiada VLC, jest ona ukryta, ale o tym kiedy indziej.

EasyCleaner lub CCleaner

Programy służące do sprzątania komputera ze zbędnych plików, np. EasyCleaner lub CCleaner. Osobiście używam programu EasyCleaner do czyszczenia z plików rejestru oraz plików tymczasowych, które zapisują się w momencie kiedy przeglądamy rożne pliki na stronach internetowych.

AdwCleaner

Ten program używam, gdy po zainstalowaniu jakiegoś programu na komputerze, który pobrałem z internetu w przeglądarkach instalują się jakieś śmieci, typu reklamy wyskakujące i przeszkadzające w przeglądaniu stron. Inny przykład, gdy zmienia nam stronę główną przeglądarki i za każdym razem jak otwieramy przeglądarkę widzimy tą stronę. Pisałem o tym w artykule Jak skutecznie usunąć QVO6.com?.

Myślę, że tyle programów na początek wystarczy. Postaram się większość z tych programów opisać i podawać do nich linki. Jeśli znacie jeszcze jakieś programy, które warto zainstalować dla początkujących użytkowników, to dajcie znać w komentarzach :)

Pozdrawiam

Drag

Komentarze
© 2010 - 2018 - Karol Drąg
Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka plików cookies