22.12.2015 o 21:22

Tworzenie kopii zapasowej wiadomości pocztowych

Witam.

Dzisiaj pokażę wam w jaki sposób zrobić kopię zapasową wiadomości z poczty e-mail na przykładzie programu MailStore Home. Tym samym programem możemy wrzucić wiadomości mailowe z powrotem na serwer. Na przykład, przenosimy stronę na nowy serwer, a nie chcemy utracić swoich wiadomości z poczty. Wtedy można to zrobić na spokojnie tym programem.

Oczywiście trzeba pobrać program, np. z https://www.dobreprogramy.pl/MailStore-Home,Program,Windows,17595.html.

I. Jak zrobić kopię zapasową?
Po uruchomieniu programu wyskoczy nam okienko i wybieramy opcję Archiw. wiad. e-mail.Wtedy wyskoczy nam okienko z listą wszystkich stworzonych konfiguracji kont e-mail. Wybieramy Start i wpisujemy adres e-mail wraz z hasłem.

Po wpisaniu tych danych wyskoczy nam okienko z prośbą o weryfikację certyfikatu, nie musimy tego robić, wystarczy, że klikniemy OK.Możliwe, że wyskoczy nam okienko z informacją, że można zarchiwizować tylko katalog z pocztą przychodzącą. A głównie o nią nam chodzi, wtedy klikamy TAK.Wyskoczy nam informacja, że konto zostało utworzone poprawnie.Gdy już, to mamy, zobaczymy na liście skonfigurowane przez nas konto.Klikamy dwukrotnie na adres e-mail z którego chcemy wykonać kopię zapasową wiadomości. Wyskoczy nam okienko z postępem pobierania wiadomości.Gdy już pobierze, zobaczymy obok ptaszka, który jest informacją, że kopia została ukończona poprawnie. Czasem jest tak, że jest tych wiadomości bardzo dużo i nie chce nam pobrać wszystkiego naraz. Wtedy trzeba powtórzyć tą czynność. Na szczęście program nie pobiera dwa razy tych samych wiadomości, tylko sprawdzi czy takie już zostały zapisane, jeśli tak, to leci dalej.Brawo. Właśnie zrobiłeś kopię wiadomości.

A gdzie one się znajdują?

Są one w programie po lewej stronie w sekcji Moje archiwum, po rozwinięciu widać wszystkie adresy mailowe i wszystkie pobrane foldery. Po wybraniu folderu wyskoczy nam lista wiadomości  i możliwość ich przeglądania oraz usuwania. Wygląda to tak jak w programie pocztowym.
II. Jak wrzucić wiadomości na nowy serwer?


Również, nie jest to trudne, wygląda to na takiej samej zasadzie. Wybieramy Eksportuj e-mail, następnie wybieramy typ eksportowania, ja wybrałem IMAP, dla przykładu.Po wybraniu wyskoczy okienko z wybranie folderów, które chce wrzucić na pocztę.Gdy już wybierzemy klikamy Dalej i podajemy dane do połączenia z naszą pocztą na którą chcemy wrzucić te wiadomości.

Skąd wziąć adres Host? Host, to po prostu adres serwera na który wrzucamy, przeważnie jest podawany, gdy tworzymy konto e-mail. Można też znaleźć w ustawieniach naszej poczty e-mail lub może być też to adres naszej domeny np. imap.moj-blog.pl.Gdy już mamy z głowy najtrudniejszy moment, to teraz zostaje nam jeszcze jedna kwestia. Ustalić jaki ma być limit czasowy. Chodzi o to, że po tym czasie rozłączy nas z serwerem przez co przerwie pobieranie. Najlepiej ustawić na więcej niż domyślnie.Importowanie ani Eksportowanie nie jest takie trudne przy użyciu tego programu. Trzeba pamiętać, że podczas wykonywanie eksportu na serwer zostanie utworzony folder o takiej samej nazwie jak program. Zawsze jest możliwość przeniesienia tych wiadomości do wybranego przez nas serwera, jeśli oczywiście nasza poczta obsługuję takie działania.

Mam nadzieję, że wszystko było proste i zrozumiałe. W razie problemów piszcie w komentarzach.

Jeśli znacie inne programy do tego typu czynności, to również dajcie znać w komentarzach.

Pozdrawiam
Drag

Komentarze
© 2010 - 2023 - Karol Drąg
Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka plików cookies