Gdy już go ściągniemy i zainstalujemy, to wczytujemy zdjęcie na które chcemy dodać napis. Możemy to zrobić na kilka sposobów.
Sposób I. Wklejamy obrazek poprzez przeciągnięcie go do okna programu GIMP
Sposób II. Przechodzimy do GIMP-a i w menu wybieramy
Plik -> Otwórz (skrót kl. CTRL + O). Jeśli chcemy dodać jako warstwę to
Plik -> Otwórz jako warstwy…Sposób III. Klikamy
prawym klawiszem na obrazek i wybieramy opcję Edytuj za pomocą GIMP. Jak dobrze pamiętam, tak nazywa się ta opcja. U mnie niestety nie działa, bo niepotrzebnie szperałem w plikach GIMP-a.
Sposób IV. Jeśli jest to zdjęcie z internetu, to w przeglądarce klikamy prawy klawisz myszy i wybieramy opcję Kopiuj obrazek. Następnie przechodzimy do okna programu GIMP i wklejamy obrazek. Również na kilka sposobów można to zrobić:
a)
Edycja -> Wklej (CTRL + V)
b)
Edycja -> Wklej jako -> Nowy obraz (SHIFT + CTRL + V), to rozwiązanie przydaje się, gdy mamy otwartych kilka zdjęć w programie, a nie chcemy wklejać jako warstwę do aktywnego zdjęcia w programie tylko gdy chcemy dodać jako nowe zdjęcie.
Dodawanie tekstuGdy już mamy wczytany obrazek, to dodajemy tekst. W lewym oknie mamy różnego rodzaju narzędzia. Wybieramy
ikonkę na której jest literka A (skrót kl. T)
Klikamy na dowolne miejsce na zdjęciu i piszemy jakiś tekst. Z lewej strony możemy edytować nasz tekst. Na początek skupmy się tylko na czcionce. Gdy już ją wybierzemy zmieniamy położenie tekstu.
Położenie tekstuMożemy to zrobić na kilka sposobów. Szybki i łatwy sposób, to wybrać opcję
Przesunięcie (skrót kl. M), takie strzałeczki na wszystkie strony
Sposób II. To „złapać” za dowolny róg i przeciągnąć.
Sposób III. Najtrudniejszy, bardziej dla tych co chcą bardzo równo od danej krawędzi, to opcja ta jest obok pierwszej. Mniej więcej podobna ikonka, tylko że z prostokątem w środku i na zewnątrz strzałki.
Ta opcja nazywa się
wyrównanie (skrót kl. Q). Klikamy na tekst i z lewej strony wybieramy w którą stronę chcemy przesunięcie i z jakim odstępem.
Gdy już mamy dodany i ułożony tekst, to nie przejmuj się, że go teraz nie widać, właśnie chce Ci pokazać, jak go wyróżnić na tle zdjęcia. Na początek musimy zrobić kopię tekstu. Po prawej masz listę wszystkich warstw i elementów. Klikamy na element oznaczający nasz tekst
prawym klawiszem myszy i wybieramy opcję Duplikuj warstwę.
Jak widzisz, teraz będziesz miał dwa identyczne teksty,
kliknij lewym klawiszem na ten co jest niżej, aby był „aktywny”. Wykorzystamy ten tekst jako tło między zdjęciem, a głównym tekstem.
Zmiana rozmiarów warstwyZanim jednak będziemy edytować ten tekst potrzebujemy więcej „miejsca”. Chodzi o to, że nasz tekst jest warstwą i ma swoje krawędzie.
W takim przypadku, najłatwiej jest z prawej strony na tekście aktywnym kliknąć
prawy klawisz myszy i wybrać opcję Dopasuj warstwę do wymiarów obrazu. I teraz na spokojnie możemy przejść do wyróżnienia tego tekstu.
Pogrubienie / wyróżnienie tekstuPamiętaj, aby warstwa którą edytujemy była aktywna na liscie warstw. Teraz spokojnie przechodzimy do kolejnego kroku. W górnym menu wybieramy
Zaznaczenie -> Według koloru (skrót kl. SHFIT + O) lub wybrać ikonkę z lewego menu.
Klikamy na dowolny fragment zdjęcia, tak aby nie zaznaczyć tekstu.
Teraz odwracamy zaznaczenie. W menu wybieramy
Zaznaczenie -> Odwróć (skrót kl. CTRL + I). Możesz nie zauważyć różnicy, ale zaraz sobie to sprawdzisz czy zadziałało czy nie.
Powiększanie zaznaczeniaNastępnym krokiem jest powiększenie zaznaczenia. Również wybieramy tą opcję w menu
Zaznaczenie -> Powiększ… Jak widzisz wyskoczyło nam okienko, w nim wpisujemy o ile chcemy powiększyć, na początek polecam 3-5 px i klikamy OK.
Jak zauważysz, właśnie te przerywane linie odstępują od tekstu. I właśnie o to nam chodziło, ponieważ teraz możemy pomalować ten fragment używając do tego pędzla. Pamiętaj, aby było to na tej warstwie, którą edytujemy.
Pędzel wybieramy poprzez wybranie w lewym menu ikonki
pędzla (skrót kl P). Poniżej wybieramy rodzaj pędzla i jego rozmiar proponuję wybrać duży. A i nie zapomnijcie wybrać koloru powyżej z palety kolorów taki jaki będzie naszym tłem. Ja wybieram biały kolor.
I malujemy po zaznaczonym fragmencie. Jak widzisz robimy ramkę na około tekstu. A tak naprawdę malujemy zaznaczenie na warstwie, którą zaznaczyliśmy. Możesz sobie to sprawdzić ukrywając wyższą warstwę, która jest tekstem. Obok każdej warstwy jest ikonka oczka, klikamy i warstwa zostanie wyłączona.
Zostaje nam tylko usunąć zaznaczenie. Robimy to za pomocą
Zaznaczenie -> Brak (skrót kl. SHIFT + CTRL + A). Teraz wracamy do edycji głównego tekstu. Na liście warstw klikamy lewym klawiszem myszy na warstwę tekstu. Jeśli okazało się, że nie tą warstwę co trzeba pomalowałeś/aś, to przytrzymaj ją i zamień kolejności.
Gdy mamy już właściwą warstwę – tekst, to wybieramy narzędzie tekstu tak jak poprzednio i klikamy na tekst.
Kolorowanie tekstuWybieramy z kolor z lewego menu jeśli dla całego tekstu, a jeśli tylko dla fragmentu to zaznaczamy ten fragment i wybieramy kolor z górnego menu, które pokazało się podczas włączenia edycji tekstu.
I z palety kolorów wybieramy kolor przesuwając myszką po palecie. Po wybraniu zatwierdzamy OK i kolorujemy resztę tekstu. Gdy już to zrobimy zostało nam zapisać zdjęcie.
Zapisanie zdjęciaMożemy zrobić to na kilka sposobów, jeśli chcemy zapisać jako projekt, który będziemy mogli później edytować, to wybieramy z górnego menu
Plik -> Zapisz (skrót kl. CTRL + S). Jeśli jednak chcemy zapisać jako zdjęcie, to wybieramy
Plik -> Wyeksportuj i tutaj wybieramy miejsce i nazwę zdjęcia.
Tylko nie usuńcie rozszerzenia (domyślnie .png), a jak usuniecie, to po prostu dopiszcie do nazwy.
Brawo! Właśnie zrobiłeś sobie ładny napis na obrazku, który wreszcie widać :)
Pisanie tego artykułu zajęło mi ponad 2 godziny wraz z obórką i dodaniem zdjęć, więc prosiłbym o łapkę w górę jeśli Ci się podobało. Nie musi to być na FB, wystarczy na zieloną łapkę poniżej. Nie trzeba się nigdzie rejestrować. Miło mi będzie jak również napiszesz miły komentarz :)