Ostatnio jest coraz głośniej na temat wchodzących na Polski rynek nowych modeli smartfonów słynnej marki Nokia. Modele Nokia 3, 5 i 6, miały być dostępne już od 7 lipca w sklepach, ale ich nie ma. Chodziłem po sklepach i nie ma ich na półkach, a pracownicy sklepów nie mają pojęcia kiedy może być dostępny telefon. Obstawiają, że połowa lipca, a wcześniej mówili, że początek lipca. Nie zdziwie się jak będzie to trochę później.
Nie chcę kupować kota w worku, chcę najpierw pomacać, podotykać, popatrzeć, potestować i wtedy będę oceniał czy warto czy nie warto zakupić ten smartfon.
Postanowiłem, że przyjrzę się innym urządzenią w podobnej cenie i wytypowałem trzy urządzenia
Samsung Galaxy A3 A320F 2017 LTE Black Sky,
Huawei P9 Lite 2017 Dual SIM i
Sony Xperia XA1 Dual SIM LTE. I teraz zrobimy sobie krótkie i proste porównanie z
Nokią 6-tką.
Na pierwszy rzut oka wygląd:Samsung Galaxy A3Huawei P9 Lite Xperia XA1Nokia 6 No i który telefon z wyglądu wam się podoba? Ja osobiście nie lubię za bardzo okrągłych rogów. Muszą być albo proste albo lekko zaokrąglone. Jak w przypadku Nokii lub Huawei. Ale za to Huawei i Xperia nie posiadają paska menu na dolnej, przedniej części obudowy. Huawei ma logo, a spokojnie można by tam dać menu, a Xperia posiada bardzo duże puste i nie wykorzystane powierzchnie u góry i od dołu. A mogliby albo zmniejszyć obudowę albo powiększyć ekran. A z kolei Nokia i Samsung posiadają pasek menu, ale nie wiem czy ten przycisk środkowy jest wygodny. Z tego co widziałem i bawiłem się telefonami w sklepach, jakoś ten przycisk nie był fajny w dotyku. Wystający lub wklęsły, a dwa obok takie nie wyczuwalne. Albo tak albo tak.
Wymiary- Samsung: 4,7"
- Huawei: 5,2"
- Xperia: 5,0"
- Nokia: 5,5"
I tutaj jak widać Nokia ma największy wyświetlacz.
AparatWszystkie modele posiadają dwa aparaty, z czego przedni aparat 8 Mpix, za to tylni (główny) już się różni. I tak:
- Samsung: 13 Mpix
- Huawei: 12 Mpix
- Xperia: 23 Mpix
- Nokia: 16 Mpix
Oczywiście Mpixele nie świadczą do końca o jakości zdjęć czy filmów, lecz sam aparat. Nokia współpracuje z marka ZEISS, więc na pewno będzie dobra jakoś. Już posiadając Lumię 625 miałem dobrą jakość aparatu. Wszystkie telefony posiadają możliwość nagrywania filmów z jakością Full HD.
Dual SIMJedynie Samsung w tym zestawieniu nie posiada obsługi Dual SIM w tej półce cenowej.
RAMTutaj również Samsung wypada gorzej - 2 GB RAM-u, a pozostałe 3 GB.
Procesor- Samsung: Samsung Exynos 7870 (8 rdzeni, 1.60 GHz, A53)
- Huawei: Kirin 655 (4 rdzenie, 2,10 GHz, Cortex A53 + 4 rdzenie, 1,70 GHz, Cortex A53)
- Xperia: MediaTek MT6757 Helio P20 (4 rdzenie, 2,30 GHz, + 4 rdzenie, 1,60 GHz)
- Nokia: Qualcomm Snapdragon 430 (8 rdzeni, 1.40 GHz, A53)
Ciężko mi to skomentować, bo nie bardzo znam się na tych procesorach mobilnych, ale można powiedzieć, że tutaj najlepiej wypadałby prawdopodobnie Huawei.
System- Samsung: Android 6.0.1 Marshmallow
- Huawei: Android 7.0 Nougat
- Xperia: Android 7.0 Nougat
- Nokia: Android 7.1.1 Nougat
I tutaj ponownie z przykrością przegrywa Samsung. Ale szczerze nie wiem co o tym sądzić, przeglądałem telefony w rożnych sklepach i niby na kilku modelach był Android 6.x, a i tak patrzą na aplikację Aparat, każda inaczej wyglądała i inaczej ją się konfigurowało, więc nie wiem czy jest różnica między tymi wersjami, ale wiem na pewno, że Nokia instaluje czystego Androida, bez żadnych dodatków i śmieciowych aplikacji. No chyba, że na Polski rynek wejdzie ze śmieciowymi aplikacjami. Jak wiadomo, operatorzy Polskich sieci komórkowych lubią wrzucać jakieś aplikacje na start.
PodsumowanieJak widać Samsung w porównaniu do innym telefonów w tym zestawieniu wypadł najgorzej. Jeśli miałbym wybierać, to wybrałbym między Nokią, a Huawei-em. Ale wszystko może się zmienić, do póki nie sprawdzę jak działa Nokia, to nie będę wiedział, który telefon jest lepszy.
A wy co sądzicie, który telefon według was jest lepszy?
Jakie są wasze wymagania?Pozdrawiam
DraG