27.04.2015 o 15:20

Dlaczego warto mieć dwie partycje?

Może zacznijmy od tego czym są partycje?
Partycje są to wirtualne częściami dysku twardego. Mogą posiadać system plików NTFS i FAT32.

Partycja z systemem plików NTFS jest standardowym typem plików i na niej postawiony jest system Windows. NTFS wywodzi się od HPFS, opracowane przez IBM i Microsoft dla systemu OS/2. Nie posiada ograniczeń odnośnie posiadanych wielkości pojedynczych plików. Dlatego warto tworzyć takie partycje do przechowywania ważnych i o dużych pojemnościach plików. Również warto go stosować przy dyskach dużych pojemności.

Zaś FAT32, to format plików, to odmiana systemu plików FAT. Pierwszy raz zastosowano go w Windows 95. Jego minusem są ograniczenia dotyczące wielkości pojedynczych plików, który wynosić 4 GB. Często jest stosowany na pendrive-ach i kartach pamięci, dlatego warto jest sformatować i nadać im system plików NTFS.

Standardowo dysk posiada tylko jedną partycję, ale warto go podzielić na minimum dwie partycje.

Dlaczego?
Ponieważ wiąże się, to z różnymi korzyściami. Moim zdaniem najważniejszą korzyścią jest, to że mam oddzielony system od reszty plików i programów. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ w momencie gdy system będzie zbyt wolny, zostanie zawirusowany lub też będzie jakiś inny problem przeszkadzający w pracy, to wtedy warto zainstalować na nowo system. Zawsze wiąże się to z tym, że utracimy pliki. W momencie gdy na jednej partycji mamy system, a na osobnej mamy pozostałe pliki i programy, to nie będzie problemu z wykonaniem ponownej instalacji. Jedynym minusem jest, to że będzie trzeba na nowo zainstalować sterowniki.

Pamiętaj!!
Zanim zaczniesz formatować partycję systemową podczas ponownej instalacji, upewnij się że na milion procent formatujesz dobrą partycję. W innym razie utracisz wszystkie pliki.

Komentarze
© 2010 - 2024 - Karol Drąg
Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka plików cookies