06.08.2016 o 18:18

Zmiana rozmiaru partycji, które nie są obok siebie

Czasem napotykamy na problem jakim jest zmiana rozmiaru partycji. Chcemy zmienić rozmiar partycji, które nie są obok siebie. Co to znaczy „nie są obok siebie”? Czyli nie są po kolei w alfabecie. No niestety, ale Windows 7 wymyślił sobie, że skoro nie są litery alfabetycznie obok siebie, tylko między nimi jest jakaś inna, to nie można zmienić rozmiaru.

Przykładowo mamy partycję C, D i E. I teraz chcemy zmniejszyć rozmiar partycji E, aby powiększyć partycję C. No, ale jak już pisałem w Windowsie nie da się tego zrobić. Jedynie jak są obok siebie, czyli z E można na D i na odwrót.

Ja tak właśnie chciałem zrobić i musiałem poszukać innego rozwiązania. Myślałem, że nie znajdę żadnego programu, który by to robił, ale udało się, znalazłem. Ten program nazywa się EaseUS Partition Master.

Po zainstalowaniu programu widzimy takie okno. Na szczęście jest język polski, także spokojnie damy sobie radę. Widzimy listę wszystkich partycji oraz dysków.Wybieramy która partycja nas interesuje i klikamy prawym klawiszem myszy Zmień rozmiar/przenieś partycję i wyskoczy nam następujące okienko.I już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że jest możliwość zmiany rozmiaru. Jak więc to dobrze zrobić, otóż mamy dwie możliwości, albo wizualnie poprzez przeciągnięcie kółkami. Zmniejszając partycję z lewej lub z prawej. A drugi sposób, to zmniejszenie w polach gdzie widać liczby.

Jeśli zależy nam na tym by partycja z lewej strony miała większą pojemność, to musimy w tej zmniejszyć wielkość od lewej lub zmniejszyć rozmiar partycji, a w polu Nieprzydzielone miejsce przed wpisać wartość o ile zmniejszyliśmy partycję.Jak widać na zdjęciu zmniejszyliśmy miejsce i między partycją C i D zrobiła się nieprzydzielona wartość wolnego miejsca. Następnie zapisujemy poprzez potwierdzenie przyciskiem OK i wybieramy partycję C . Tutaj również prawym klawiszem myszy wybieramy Zmień rozmiar/przenieś partycję.Jak widać z prawej strony partycji jest wolne miejsce i przeciągamy suwakiem do końca jeśli chcemy, zwiększyć miejsce tej partycji o wielkość o jaką zmniejszyliśmy partycję obok. Proste prawda?

Aby zmiany zostały wprowadzone musimy zatwierdzić je przyciskiem, który znajduje się po lewej stronie u góry.Wyskoczy nam informacja, że aby wprowadzić wszystkie zmiany trzeba uruchomić komputer. Po zatwierdzeniu komputer zostanie uruchomiony ponownie i zobaczycie taki interfejs programu.Po zatwierdzeniu jeśli nie uruchomi się komputer ponownie trzeba go zrestartować i gotowe :)

Pozdrawiam
DraG

Komentarze
© 2010 - 2024 - Karol Drąg
Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka plików cookies