11.07.2019 o 23:25

Proste sposoby na prywatność w sieci

Internet to cudowny wynalazek. Jego możliwości są niemal nieograniczone. Z dowolnego miejsca na świecie (o ile tylko jesteśmy w zasięgu jakiejś sieci) możemy wyszukać potrzebne nam informacje, skontaktować się z inną osoba, wezwać pomoc, odnaleźć interesujące punkty w naszej okolicy... Można tak wymieniać w nieskończoność. Niestety, jak każde inne narzędzie, posiada także sporo wad. Jednym z większych niebezpieczeństw jest to, że przebywając w sieci, zostawiamy po sobie sporo cennych danych, które mogą posłużyć innym ludziom do niekoniecznie pożądanych przez nas zachowań. Jak w prosty sposób zapewnić sobie prywatność w sieci? Wystarczy przestrzegać kilku sposobów, które umożliwią nam anonimowe poruszanie się po Internecie.

Bezpieczne połączenie z internetem

Adres IP, czyli nasz internetowy identyfikator, pozwala w prosty sposób namierzyć nasze poczynania w sieci. Kluczem do zachowania prywatności jest więc umiejętne ukrywanie go przed niepowołanymi oczami.

1. Publiczne sieci Wi-Fi

Na początku warto zapamiętać, że korzystając z publicznych sieci dostępnych w galeriach czy kawiarniach, informacje o odwiedzanych przez nas stronach trafiają bezpośrednio do dostawcy usług. Jeśli jesteśmy zmuszeni do podłączenia się do publicznej sieci Wi-Fi - unikajmy logowania się do miejsc takich jak banki czy urzędy.


2. Ukrywanie adresu IP

Nasze domowe sieci również nie są całkowicie bezpieczne. Warto więc nauczyć się zacierać pozostawione za sobą, w Internecie, ślady. Pierwszym ze sposobów jest skorzystanie z serwera VPN (tutaj przeczytasz więcej na ten temat https://www.dobryvpn.pl/artykuly/co-to-jest-vpn), który tworzy bezpieczne połączenie, szyfrując naszą komunikację z siecią. Odwiedzane przez nas strony nie notują wtedy naszego adresu IP, tylko adres serwera VPN, z którego korzystamy.

Drugim ze sposobów jest skorzystanie z sieci Tor, która nie łączy nas bezpośrednio z odwiedzaną stroną, ale wpierw przepuszcza nasze żądanie przez kilkanaście współpracujących serwerów. Dojście do konkretnego użytkownika jest więc praktycznie niemożliwe. Do skorzystania z sieci Tor potrzebujemy tylko ściągnąć darmową przeglądarkę Tor Browser.

Ostatnim ze sposobów jest skorzystanie z serwerów proxy. Są one pośrednikiem pomiędzy użytkownikiem, a miejscem w sieci, z którym się łączymy. Rozwiązanie to pozwala ukryć nasz adres IP, ale jest najmniej skuteczne z wszystkich wymienionych.

Niezależnie od zastosowanego rozwiązania, zawsze istnieje możliwość, że nasz adres IP zostanie namierzony. Jeśli jednak jesteśmy zwykłymi użytkownikami, którzy nie robią nic podejrzanego, nikomu nie będzie opłacało się poświęcać czasu i pieniędzy na próby przełamania się przez zabezpieczenia rozwiązania, z którego korzystamy.

3. Przeglądarki internetowe

Korzystanie ze specjalnych przeglądarek internetowych może być dobrym pomysłem, ale nie musimy od razu posuwać się aż tak daleko. Wystarczy tylko zainstalować do używanej przez nas przeglądarki specjalne dodatki, które chronią naszą prywatność w sieci, informując o tym, kto i w jaki sposób próbuje nas śledzić. W przypadku Mozilli Firefox poleca się korzystać z nakładki DoNotTrackMe, a użytkownicy Chrome mogą używać dodatku Ghostery.

Wyszukiwarki internetowe

Największą i najbardziej popularną wyszukiwarką jest oczywiście Google. Korzysta z niej zdecydowana większość internautów, będących zupełnie nieświadomych tego, że notuje ona każdą wpisaną przez nich frazę. Efektem tego są m.in. pojawiające się wszędzie reklamy, dotyczące głównie tego, co jakiś czas temu wyszukiwaliśmy.

Jednym ze sposobów umożliwiających nam zachowanie prywatności jest skorzystanie z wyszukiwarki DuckDuckGo, która nie zbiera o nas żadnych informacji i nie podsuwa nam wyników opartych na wcześniej wpisanych frazach.

Poczta elektroniczna

Najpopularniejszą pocztą elektroniczną jest obecnie Gmail, czyli jedna z usług Google. Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że serwis ten monitoruje wszystko co wysyłamy w mailach, wyświetlając nam później spersonalizowane reklamy. Inne serwisy także mają swoje za uszami, więc najlepszym rozwiązaniem może okazać się korzystanie z jednorazowych adresów pocztowych, które są usuwane automatycznie po kilkunastu minutach. Jeśli rejestrujemy się na mało ważnych stronach internetowych - warto się nad tym zastanowić.

Wiele osób nie wyobraża sobie przesiadki z Gmaila i w sumie ciężko się temu dziwić, patrząc na to, jak bardzo praktyczny i rozbudowany jest to serwis. Na szczęście, nic straconego - wystarczy tylko zainstalować dodatek do przeglądarki o nazwie SecureGmail i nasza skrzynka pocztowa stanie się nieco bardziej prywatnym miejscem.

Zabezpieczenia komputera

Koniecznie powinniśmy zadbać również o to, by na naszym komputerze znajdował się firewall, a także regularnie aktualizowany program antywirusowy. Wiele osób totalnie ignoruje ten element obrony, ale patrząc na listę zagrożeń czyhających w sieci, nie jest to dobry pomysł. Antywirus oraz oprogramowanie chroniące nas przed atakami powinno być podstawowym wyposażeniem każdego, podłączonego do Internetu, komputera.

Na koniec jeszcze jedna, z pozoru błaha, rzecz, która pomoże oszczędzić nam wielu problemów. Regularna zmiana haseł to podstawa naszego bezpieczeństwa w Internecie. Duża część serwisów, z których korzystamy, ma bardzo słabe zabezpieczenia i co jakiś czas dochodzi do wykradnięcia haseł użytkowników. Regularne zmienianie haseł (przynajmniej w tych najważniejszych miejscach jak poczta elektroniczna i bank) sprawi, że nikt niepowołany nie otrzyma dostępu do naszych kont.

Nie da się ukryć, że żadna z opisanych powyżej metod nie jest w 100% idealna, ale łącząc kilka z nich i stosując do tego zwykłe środki ostrożności, zapewnimy sobie wystarczający poziom ochrony.

Komentarze
© 2010 - 2024 - Karol Drąg
Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka plików cookies