26.01.2018 o 20:35

Nie wykrywa mi karty AMD Radeon w B50-80

Zobacz co zrobić kiedy nie wykrywa Ci karty dedykowanej AMD Radeon w laptopie Lenovo B50-80.

Przedstawiony sposób jest sprawdzony na własnej skórze. Po zainstalowaniu Windowsa 7, system nie widzi mi dedykowanej karty AMD Radeon R5 M330 tylko zintegrowaną kartę od Intela.

Za wszelką cenę próbowałem różnych sterowników i nic nie pomogło mi wykryć tej karty, nawet w ogóle nie było jej widać w Menadżerze urządzeń. Widziało tylko jedną kartę graficzną – Intel.

Spędziłem kilka godzin na testowaniu, aż w końcu udało mi się znaleźć rozwiązanie. Rozwiązaniem było zmienienie w biosie jednej funkcji i ściągnięcie innych sterowników.

Aby wejść w bios w tym modelu trzeba się trochę wysilić. Najpierw wyłączamy komputer, następnie bierzemy jakiś cienki długopis lub wykałaczkę i musimy odnaleźć z prawej strony przy wejściu USB dziurkę z ikonką przypominającą słuchawki. Coś takiego jak na obrazku.Teraz wkładamy np. wykałaczkę, tak głęboko aż poczujemy kliknięcie i przytrzymujemy na minimum ok. 3-5 sekund, później jak puścimy to uruchomi się komputer (jak nie puścisz, to się nie uruchomi).Wyskoczy nam małe menu, wybieramy BIOS Setup i klikamy Enter. Teraz odpali nam się BIOS. Tutaj musimy wejść w zakładkę Configuration (cały czas poruszamy się strzałkami oraz klawiszami Enter, Esc lub innymi, które są podpowiedziane na dolnym pasku.Zjeżdżamy do opcji Graphic Device, klikamy Enter i wybieramy opcję Switchable Graphics i również zatwierdzamy Enterem. Teraz wystarczy zapisać (jak dobrze pamiętam) klawiszem F10 (jak podpowiada dolne menu), czyli Save and exit.

Po uruchomieniu komputera, w Menadżerze urządzeń był jakiś jeden znak zapytania, ale urządzenie widniało jako nie rozpoznane i domyśliłem się, że pewnie to jest to.

Więc teraz musiałem znaleźć odpowiednie sterowniki, które rozpoznają, że to jest karta graficzna AMD Radeaon. Preferowane sterowniki od AMD nie były wstanie wykryć karty. Wpadłem na sterowniki do AMD Radeon HD 8600M, a dokładnie pod tym linkiem https://www.driverscape.com/download/amd-radeon-hd-8600m-series

Wybrałem wersję taką jak mam wersję systemu. Sterowniki się odpaliły wykryły kartę i zainstalowały. Na początku zastanawiałem się czy później będzie mi pokazywać w systemie, że to jest karta graficzna 8600M czy R5 M330. Na szczęście wykryło prawidłowo.Dodatkowa informacja
W tym modelu B50-80 dedykowana karta graficzna uruchamia się w momencie kiedy zintegrowana karta „nie daje rady”. Można te ustawienia zmienić w ustawieniach programu AMD Catalyst Control Center. Możemy ustawić żeby karta uruchamiała się dla danej aplikacji. Ustawienia te zmienimy w zakładce Zasilanie -> Ustawienia przełączania grafiki dla aplikacji. Przykład na zdjęciu poniżej.Daj znać w komentarzu czy udało mi się Ci pomóc, jeśli nie, ale udało się inaczej rozwiązać, to również napisz w komentarzu, na pewno ktoś inny z tego skorzysta.

A jeśli nadal masz problem, również odezwij się, to może będę wstanie podsunąć inne rozwiązanie.

Komentarze
© 2010 - 2021 - Karol Drąg
Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka plików cookies